Nina Szarska

Trenerka, Twój pies na wystawie

Moja przygoda z kynologią zaczęła się stosunkowo niedawno, bowiem osiem lat temu, kiedy poznałam wspaniałego, złoto przesianego psa w typie cocker spaniela. Ponieważ wówczas nie posiadałam jeszcze swojego psa, w miarę możliwości zajmowałam się nim i poznawałam rasę. Bardzo szybko się w nim zakochałam, a dwa lata później w 2011 roku w naszym domu pojawił się czarny cocker spaniel angielski, VIVAT Renmil’s Dream, Vini. Nigdy nie należał on do łatwych psów. Był dość nieśmiały, więc zanim zaczęliśmy przygodę z wystawami minęło trochę czasu.

Praca z psem strachliwym i niepewnym siebie dała mi dużo umiejętności, które obecnie przydają mi się w handlingu. Dzięki niemu rozmaite psie problemy nie są mi obce, a ja mam spore pole manewru do poszukiwania ich rozwiązań.

Kupując go nie planowałam wystawowej przygody, ale za namową hodowczyń pod koniec 2012 roku zaczęliśmy stawiać pierwsze kroki w ringu. Szybko zaczęło mi się to podobać, dlatego kilka razy w roku pojawialiśmy się na wystawach.  W 2014 roku rozpoczęliśmy z Vinim treningi obedience oraz agility.

Sentyment do wystawiana jednak pozostał, a moją pracę doceniło wielu właścicieli i to właśnie dzięki nim miałam szansę na dalszy rozwój w tym co kocham, w handlingu. Z czasem zaczęło mi jednak brakować własnego wystawowego psa. Zakochana w rasie po uszy wiedziałam, że musi być to właśnie cocker. Po długich poszukiwaniach w 2016 roku dołączył do nas Gallinagos Just Like Fire, Frey.

Podstawą w pracy z psem jest dla mnie zaufanie. Bez psiego zaufania nawet najlepszy handler nie stworzy z psem tak bardzo pożądanej w ringu harmonii. Wiedza, umiejętność wyznaczania granic oraz obustronny szacunek i zrozumienie to moim zdaniem czynniki, które pozwolą na wydobycie z psa jego największych zalet.

Niezwykle ważne jest dla mnie również to, by wystawiany przeze mnie pies czuł się w ringu bezpiecznie i dobrze, dlatego każdemu z moich podopiecznych staram się zapewnić podczas wystawy maksymalnie komfortowe dla niego warunki.

Zawsze służę radą właścicielom “moich” psów w miarę swojej własnej wiedzy. Podczas wszystkich treningów z psami dostosowuję do nich indywidualne metody pracy.